Pěstování kosatců skupiny spuriaJsou nejvyššími rostlinami mezi kosatci. Odrůdy vyšlechtěné v této skupině mají poměrně silné rhizomy, podobné bradkovým kosatcům. Rhizomy spurií však rostou až 10 cm hluboko a dorůstají do mnohem větších délek. Vrcholové pupeny bývají daleko od sebe, jejich trsy jsou vcelku řídké. Vyžadují těžší, suché půdy a odvodněné, slunné stanoviště. Podzimní listy na jaře odumírají, nové listy zůstávají na konci vrcholu oddénků přes zimu v podobí šupin a vyrůstají až na jaře.

Tyto kosatce pozdě kvetou, proto se taky později přesazují - až koncem září, nebo až na jaře. Spon výsadby je cca 50 cm. Na nové místo si zvykají pomalu, proto je nepřesazujeme příliš často. Staré rostliny lépe kvetou.

Rovněž spurie mají blízko k našemu ekosystému a proto u nás dobře rostou. Nejoblíbenější a nejlépe rostoucí z této skupiny jsou odrůdy blízké I.orientalis. Tyto bývají v kombinaci bílé a žluté barvy. Mezi spuriemi najdeme řadu zářivých barevných kombinací, které se u ostatních květin vidí jen zřídka. Nejlepší využití spurií je pro trvalkové, travinové, stepní partie a pro sbírkové záhony. Jsou vhodné i k řezu, vyniknou v dekoracích.

Pro své exotické vybarvení je není vhodné vysazovat s jinými, výrazně vybarvenými květinami.