Testovací zahrada MEIS


Middle-European Iris Society (MEIS) ve spolupráci s Botanickou zahradou Botanického ústavu AV ČR v Průhonicích se dohodly zahájit nový projekt propagace odrůd kosatců. Jsme velice rádi, že přátelé z Botanické zahrady jsou ochotni držet nad tímto projektem ochrannou ruku.

Projekt je založen na testování a porovnávání kvality nových kultivarů (odrůd nebo semenáčů) kosatců pocházejících od členů MEIS se zahraničními odrůdami na jednom stanovišti, kde jsou stejné klimatické podmínky a stejné podminky pro růst a kvetení těchto rostlin.

Budou zde porovnávány kosatce těchto skupin:

MDB + SDB (vysazené společně)
IB
TB
BB
SIB
SPU
JI

Rostliny budou pod kontrolou soudců MEIS a budou přístupny veřejnosti, která nám sdělí své mínění o jednotlivých kultivarech. Kosatce budou pozorovány po tří roky - poprvé budou hodnoceny 2 roky po výsadbě a podruhé 3 roky po výsadbě a to v optimální době, kdy pokvetou.

Žádáme všechny, kdo se zúčastní tohoto porovnávání, aby ročně zaslali 1 nebo 2 rhizomy od maximálně 5 kultivarů jedné kategorie. Kosatce zašlete do 15.srpna. Odrůdy by neměly být registrovány déle než před třemi roky.
Budeme velice poctěni, když přijmete naše pozvání k účasti na tomto projektu a těšíme se, že uvidíme Vaše kosatce kvést!

Rostliny prosím zašlete na adresu:

Botanická zahrada Chotobuz
Botanický ústav Akademie věd ČR, v.v.i.
Dr. Pavel SEKERKA
Zámek 1
252 43 Průhonice
Czech Republic

A seznam kultivarů pošlete na adresu:
zseidl123@gmail.com

Hlavním cílem není dávat ceny, ale porovnat kvalitu. Samozřejmě že mnozí šlechtitelé očekávají výsledek ocenění svých kultivarů:
Kosatce, které získají více než 100 bodů jsou vyhodnoceny jako "Elite", s nejméně 120 body jako "Champion".
Z výsledků hlasování veřejnosti bude vybráno TOP TEN kosatců každé kategorie. Podle ocenění soudců budou vybrány nejlepší 3 kosatce v jednotlivých kategoriích.
Nejlepší registrovaný TB kultivar šlechtitele MEIS získá Karpatskou medaili.
Nejlepší registrovaný kultivar, bez rozdílů kategorie, získá Medaili MEIS.

Zpět nahoru